Koliko je sigurna popularna „Paleo“ dijeta?

Naučnici su izrazili zabrinutost u vezi sa trenutnom modom pribegavanja slavnih ličnosti držanju raznih dijeta koje nemaju naučnu osnovu, i uticaja koji takvi njihovi postupci imaju na opštu populaciju, a na osnovu istraživanja koje je sprovedeno u vezi sa popularnom osmonedeljnom “Paleo” dijetom i objavljeno u naučnom časopisu  Nutrition and Diabetes.

Oni koji podržavaju ovu dijetu sa niskim sadržajem ugljenih hidrata i visokom zastupljenošću masti, poznatiju i kao “dijeta kamenog doba” i “dijeta pećinskog čoveka”, preporučuju konzumiranje samo one hrane koja je bila dostupna u periodu života praistorijskog čoveka, odnosno hrane koja je mogla da se sakupi ili ulovi. Brojne slavne ličnosti putem tabloida, medija i raijaliti programa ohrabruju ljude da probaju ovu i neke druge dijeteMass media hype, including celebrity chefs, the tabloids and reality TV shows, are encouraging growing numbers of people to try this and other diets, uprkos nedostatka dokaza o njihovom blagotvornom zdravstvenom delovanju.  U 2014. godini, “Paleo” dijeta je bila najtraženija dijeta na Internetu. korisnici “Paleo” dijete unose više proteina, vlakana i masti u odnosu na prosečnu Zapadnu dijetu, i mnogo manje šećera i ugljenih hidrata. Dijeta preporučuje konzumiranje mesa životinja biljojeda, ribe i morskih plodova, svežeg voća i povrća, jaja, koštunjavog voća i raznih vrsta semena, kao i upotrebu zdravih ulja poput maslinovog, orahovog, ulja iz semena lana, makadamije, avokada i kokosa.Istovremeno, u ishrani je zabranjena upotreba cerealija, leguminoza (uključujući i kikiriki), mlečnih proizvoda, rafinisanog šećera, krompira, pržene hrane, soli, kao i rafinisanih biljnih ulja. 

Međutim, stručnjaci upozoravaju da nagla zamena pržene hrane i rafinisanog šećera većim količinama voća i povrća može dovesti do naglog mršavljenja, a da smanjeni unos ugljenih hidrata smanjuje mogućnosti za povećanje vrednosti glukoze u krvi nakon obroka. Sa druge strane, sve ovo najverovatnije neće dovesti automatski i do brzog postizanja željene telesne težine, već će povećani unos masti doprineti najverovatnije akumulaciji masti u jetrenom parehnimu, ograničavajući mogućnost insulin da se izbori sa stvaranjem glukoze u jetri.

Istraživači sa Univerziteta u Melburnu, Australija su zvanično zabrinuti zbog štetnih posledica “Paleo” dijete, posebno kod osoba koje već imaju zdravstvenih problema  u vidu postojanja predijabetesnog stanja ili dijabetesa zbog prekomerne telesne težine i neaktivnog načina života.

Naučnici su sproveli istraživanje nad dve grupe miševa sa prekomernom telesnom težinom i premorbidnim znakovima dijabetesa. Ishrana prve grupe je bila zasnovana na primeni “Paleo” dijete  tokom 8 nedelja, sa zastuplenošću masti od 60% i ugljenih hidrata od 20% (poređenja radi, u uobičajenoj ishrani miševa masti su zastupljene sa oko 3%): Miševi u kontrolnoj grupi su hranjeni uobičajenom hranom.

Posle 8 nedelja, kod miševa u grupi koja je tretirana “Paleo” dijetom je zabeležen značajan porast telesne težine, kao i intolerancija na glukozu i insulin. Miševi su izgubili 15% telesne mase, dok je količina masnog tkiva udvostručena – sa 2% na gotovo 4%.

Ovakve promene u organizmu značajno povećavaju mogućnost oboljevanja od hipertenzije, bolesti kostiju, artritisa, anksioznosti i depresije, a potencijalno i od hiperglikemije, povećanja nivoa insulin i, samim tim, i dijabetesa.

Prof. Andrikopoulos, predsednik Dijabetološke asocijacije Australije je upozorio da ove rezultate treba shvatiti kao veoma važno javnozdravstveno upozorenje i istakao da treba biti veoma oprezan u izboru i primeni dijetalnog načina ishrane, koji, pre svega, treba da bude zasnovan na individualnim zdravstvenim potrebama i mišljenju i preporuci nutricioniste. Umesto prihvatanja nutricionih saveta glumaca, pevača i drugih osoba iz javnog života, ovaj stručnjak preporučuje primenu mediteranskog načina ishrane kao idealne za dobro zdravlje i prevenciju mnogih oboljenja, a koja će svakako doprineti i željenom gubitku telesne težine, ali na zdrav način.

Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc. spec.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com